1. Zmiany w zakresie finansowania jednostek samorządu terytorialnego - regulacje ustawy z dnia 1 października 2024 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
2. Nowe pojęcie potrzeb oświatowych.
3. Korekta potrzeb oświatowych – porównanie wielkości potrzeb oświatowych ustalonych na podstawie danych z SIO dla jst (według stanu na 15 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy) z obliczonymi ponownie potrzebami oświatowymi po zakończonym roku budżetowym – konsekwencje dodatniej i ujemnej różnicy.
4. Szczegółowa analiza zakresu danych wprowadzanych do SIO przez szkoły, przedszkola, placówki oświatowe – praktyczne wskazówki do wypełniania modułów, z uwzględnieniem zakresu informacji wprowadzanych w związku zakończeniem starego i rozpoczęciem nowego roku szkolnego:
• Uczeń, w tym uczniowie z Ukrainy,
• Nauczyciel,
• Oddziały,
• Dane zbiorcze.
5. Szczególna kategoria danych dotyczących orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz opinii o potrzebie wczesnego wspomagania – nowości w tym zakresie.
6. Odpowiedzialność dyrektorów jednostek oświatowych za zaniechanie wprowadzania danych lub wprowadzanie do SIO danych niezgodnych z prawdą – kontrolny obowiązek jednostki samorządu terytorialnego.
7. Mechanizmy weryfikacji danych wprowadzanych do SIO:
• współpraca bazy danych SIO z rejestrami REGON oraz PESEL,
• procedura postępowania w przypadku niezgodności danych identyfikacyjnych ucznia (nauczyciela), wprowadzonych przez szkołę, z danymi identyfikacyjnymi zawartymi w rejestrze PESEL – współpraca szkoły z kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
8. Terminy przekazywania danych do bazy danych SIO.
9. Obowiązki administratora danych, wynikające z przetwarzania danych osobowych w SIO – w świetle RODO.