• Zasada rozstrzygania wątpliwości, co do treści normy prawnej, na korzyść strony - czy w praktyce administracyjnej, w postępowaniach na poziomie i instancji można ją skutecznie zastosować.
• Zasada budowania zaufania obywatela do władzy publicznej - co oznacza w praktyce obowiązek kierowania się proporcjonalnością przy załatwianiu spraw.
• Zasada ugodowego załatwiania spraw - jak praktycznie realizować obowiązek rozstrzygania kwestii spornych między stronami o sprzecznych interesach.
• Zasada trwałości decyzji ostatecznych - kiedy decyzje ostateczne stają się prawomocne.
• Zasada rozstrzygania wątpliwości co do stanu faktycznego sprawy na korzyść strony – przykłady.
3. Ostateczność, prawomocność a wykonalność decyzji administracyjnej.
4. Pełnomocnictwo a upoważnienie. Forma pełnomocnictwa, potwierdzanie własnoręczności podpisu (Prawo o notariacie; Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki; Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
5. Terminy w postępowaniu administracyjnym. - sposoby obliczania terminów w dniach, tygodniach, miesiącach i latach. Koniec terminu a sobota, niedziela i święto.
6. Terminy w stanie epidemii. Możliwości zawieszania terminów.
7. Zawiadomienie o niezałatwienie sprawy w terminie - przedłużenie terminu, niezbędne elementy zawiadomienia, przedłużanie i zawieszanie terminów w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi.
8. Prawo strony do wniesienia ponaglenia - forma pouczenia.
9. Obowiązki organu prowadzącego postępowanie w związku z wniesionym ponagleniem.
10. Zawiadamianie stron o decyzjach i innych czynnościach w formie obwieszczenia - wymogi.
11. Wszczęcie postępowania - czy datą wszczęcia postępowania jest dzień wpływu wniosku czy dzień jego uzupełnienia w przypadku braków formalnych.
12. Wezwanie do usunięcia braków pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania - forma zakończenia sprawy w przypadku braku reakcji strony na wezwanie, procedura postępowania w przypadku uzupełnienia braków po terminie wyznaczonym wezwaniem. Możliwość wyznaczenia innych terminów niż 7-dniowe na uzupełnienie braków. Czym się kierować określając długość terminu na uzupełnienie braków (analiza wyroku NSA dotyczącego interpretacji art.64§2).
Dzień II
13. Skuteczne doręczanie w praktyce. Obowiązujące zasady doręczeń - zmiany w doręczeniach wprowadzone USTAWĄ z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 (Dz. U. 2020 poz. 695). - doręczanie za granicę, doręczanie do organów publicznych zza granicy, nowa forma doręczenia wydruku pisma w formie elektronicznej uzyskanego z systemu odzwierciedlającego treść tego pisma, zmiany o wprowadzane ustawą z 18 listopada 2020 roku o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. 2020, poz. 2320 ze zm.) wchodzące w życie 1 lipca 2021 roku - KPA a prawo pocztowe.
14. Potwierdzanie za zgodność z oryginałem na potrzeby prowadzonych postępowań - upoważnianie pracowników prowadzących postępowanie do tych czynności, opłaty skarbowe. Analiza interpretacji indywidualnej Prezydenta Krakowa w sprawie opłaty skarbowej za czynności wynikające z art. 76a KPA.
15. Zawiadomienie strony o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów - (art.10) - nowe obowiązkowe elementy zawiadomienia, w jaki sposób wskazać przesłanki zależne od strony, które nie zostały na dzień wysłania zawiadomienia spełnione lub wykazane, co mogłoby skutkować wydaniem decyzji niezgodnej z żądaniem strony.
16. Mediacja w postępowaniu administracyjnym - informacje podstawowe.
17. Milczące załatwienie sprawy administracyjnej - informacje podstawowe.
18. Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania i jego skutki - nowe uprawnienie stron postępowania administracyjnego, nowa formuła pouczenia w decyzji administracyjnej.
• Czy oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania można złożyć w dniu odbioru decyzji, czy będzie ono skuteczne.
• Czy można takie oświadczenie wycofać, czy wycofanie takiego oświadczenia będzie skuteczne.
• Czy strona ma także prawo do zrzeczenia się prawa do wniesienia zażalenia na postanowienie.
• Analiza wyroków WSA w Białymstoku i WSA w Poznaniu w sprawie terminu oświadczeń, w których strona zrzekła się prawa do wniesienia odwołania.
19. Administracyjne kary pieniężne - podstawowe informacje co do zasad i okoliczności nakładania kar.
20. Europejska współpraca administracyjna - zakres pomocy, wniosek o jej udzielenie, język wniosku, koszty- podstawowe informacje.
21. Wyłączenie pracownika.
• Czy w oparciu o zapis art.24 § 1 pkt 5 należy wyłączyć pracownika, w sytuacji gdy decyzja przez niego wydana została uchylona przez organ wyższego stopnia i przekazana do ponownego rozpatrzenia w I instancji.
• Kiedy pracownik powinien być wyłączony " ze względów rodzinnych".
• Jak liczyć stopnie pokrewieństwa i powinowactwa.
22. Tryby nadzwyczajne: wznowienie postępowania - przesłanki, procedura postępowania "wznowieniowego”, odmowa wznowienia postępowania w drodze postanowienia; uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej – przesłanki; stwierdzenie nieważności decyzji – przesłanki; wygaśnięcie decyzji - przesłanki zastosowania instytucji wygaśnięcia decyzji administracyjnej.
23. Realizacja obowiązku informacyjnego przez administratora w postępowaniu administracyjnym w oparciu o regulacje wprowadzone przez RODO.
KPA, prawo administracyjne, organizacja urzędu, archiwa