• Jak odpowiedzieć na wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy?
• Polityka szkoleniowa pracodawcy po nowemu. Czy zawsze pracodawca musi zapewnić pracownikowi nieodpłatne szkolenie zaliczane do czasu pracy?
b) Postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79). Zakres omawianych zmian obejmie w szczególności:
• Urlop rodzicielski – nowy wymiar, wymagania formalne, zasady korzystania, przepisy przejściowe.
• Wprowadzenie urlopu opiekuńczego – zasady, wymiar, wymagania formalne. Czy można weryfikować wniosek pracownika?
• Wprowadzenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Co powinien zawierać wniosek pracownika?
• Rozszerzenie zasad elastycznej organizacji pracy w przypadku indywidualnych potrzeb pracownika sprawującego opiekę na dzieckiem. W jakich przypadkach mamy do czynienia z elastyczną organizacją pracy? Jak rozpatrzyć wniosek o elastyczną organizację pracy? Od czego zależy ewentualna decyzja odmowa pracodawcy ? Przykład odmowy.
• Urlop ojcowski – skrócenie terminu wykorzystania urlopu.
• Ograniczenia dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
• Nowy zasady trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży i osób korzystających z uprawnień wynikających z funkcji rodzicielskiej.
2. Wprowadzenie obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, konsultacji związkowej oraz możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy – także w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony. Przykład dokumentacji.
3. Nowe zasady korzystania z przerw w pracy.
4. Skutki nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika – nowe kategorie wykroczeń w Kodeksie pracy. Kazusy.
5. Konsekwencje projektowanych zmian w Kodeksie pracy w innych ustawach m.in. w Karcie Nauczyciela, ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
6. Wprowadzenie do Kodeksu pracy instrumentów kontroli przez pracodawców obowiązku trzeźwości lub obecności w organizmie pracowników innych środków odurzających. Przykład postanowień/procedury takiej kontroli w regulaminie pracy i dokumentów powiązanych.
7. Projektowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej, zamiast telepracy:
a) Telepraca, a praca zdalna regulowana w ramach specustawy covidowej. Nowa definicja pracy zdalnej. Różnice i podobieństwa pracy zdalnej wg zmian do kodeksu pracy, a telepracy i pracy zdalnej (covid -19).
b) Warunki dopuszczenia wykonywania pracy zdalnej na polecenie pracodawcy (przykład polecenia). Określenie zasad wykonywania pracy zdalnej (przykład procedury/regulaminu).
c) Możliwość wiążącego wnioskowania każdej ze stron o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy (przykład wniosku).
d) Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę w niektórych przypadkach odmowy pracownika lub zaprzestania wykonywania pracy zdalnej.
e) Określenie obowiązków pracodawcy w przypadku pracy zdalnej.
f) Określenie możliwości i przesłanek ustalania wysokości takiego ekwiwalentu lub ryczałtu w związku z kosztami ponoszonymi przez pracownika przy pracy zdalnej.
g) Wyłączenie z opodatkowania kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika, pokrywanych przez pracodawcę.
h) Określanie zasad ochrony danych przez pracodawcę, podobnie jak przy telepracy przeprowadzenia – w miarę potrzeb – instruktażu i szkolenia.
i) Możliwość kontroli pracownika w miejscu świadczenia pracy zdalnej.
j) Ograniczenie niektórych obowiązków pracodawcy z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
k) Wyłączenie niektórych prac z możliwości organizowania ich w formie zdalnej.
l) Skutki zgłoszenia wypadku podczas pracy zdalnej dla dokonania oględzin miejsca wypadku.
m) Praca zdalna „okazjonalna” – przykład wniosku pracownika.
8. Podsumowanie, wnioski. Pytania indywidualne.
Kadry, prawo pracy, płace