• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Odpowiedzialność prawna pracownika samorządowego. Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Program i formularz zgłoszenia

Szkolenie on-line: wirtualne szkolenie prowadzone i realizowane za pomocą platformy, która umożliwi obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.

Zapraszamy Państwa na szkolenie dotyczące odpowiedzialności prawnej pracownika samorządowego, która wynika z pełnionych funkcji publicznych i jest istotnym elementem budowania efektywnego i uczciwego samorządu.

Ważne informacje o szkoleniu

Proponujemy Państwu udział w zajęciach podejmujących problematykę odpowiedzialności prawnej pracownika samorządowego, w tym odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Szkolenie obejmuje różne obszary odpowiedzialności pracowniczej, a także odpowiedzialności osób kierujących pracownikami. Program uwzględnia nowe regulacje prawne dotyczące obowiązków pracowniczych przy pracy zdalnej. Udział w spotkaniu pozwala zrozumieć mechanizmy i skutki odpowiedzialności prawnej stosowanej przez organy zewnętrzne, takie jak m.in prokuratura, czy sąd. Uczestnicy dowiedzą się także, jak odpowiednio stosować wewnątrzzakładowe procedury.

zwiń
rozwiń
Cele i korzyści

• Poznanie praktycznych aspektów odpowiedzialności prawnej pracowników samorządowych.
• Uniknięcie błędów i kosztów w związku z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa pracy przez pracodawców w przypadku braku merytorycznych lub formalnych przesłanek odpowiedzialności prawnej.
• Uświadomienie skutków naruszania obowiązków pracowniczych, w tym kadry kierowniczej i pracodawcy.
• Wymiana doświadczeń w zakresie stosowania prawa pracy, poglądów orzecznictwa i doktryny.
• Możliwość konsultacji omawianej problematyki z trenerem w razie zaistnienia takiej potrzeby w przyszłości.

zwiń
rozwiń
Program

1. Obowiązki pracownika i zakres odpowiedzialności w ramach stosunku pracy.
2. Obowiązki pracownika samorządowego.
3. Obowiązki pracownika/osoby kierującej w regulaminie pracy.
4. Organizacja pracy zdalnej a zachowanie dyscypliny pracy.
5. Obowiązki pracownika w wewnętrznej procedurze antymobbingowej.
6. Odpowiedzialność porządkowa pracownika (art.108-113 Kp): rodzaje przewinień, wymagania formalne, środki odwoławcze, zatarcie ukarania.
7. Odpowiedzialność porządkowa , a odpowiedzialność dyscyplinarna.
8. Odpowiedzialność materialna za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania obowiązku pracowniczego.
9. Odpowiedzialność materialna za mienie powierzone.
10. Odpowiedzialność karno-wykroczeniowa i karna pracodawcy i innych osób kierujących pracownikami.
11. Prawo do wynagrodzenia a zawieszenie w obowiązkach służbowych – art.276 Kpk.
12. Zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych wobec Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych podmiotów ponoszących odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej, za działania lub zaniechania prowadzące do rażącego naruszenia prawa (ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa - t. jedn. Dz.U z 2016 r., poz.1169).

zwiń
rozwiń
Adresaci

Pracodawcy, pracownicy działów kadr i płac, sekretarze, przedstawiciele służb publicznych i urzędów oraz placówek oświatowych, związków zawodowych i inne osoby stosujące przepisy prawa pracy.

zwiń
rozwiń
Informacje o prowadzącym

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych w zakresie prawa pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1994-2007 zawodowo związany z Państwową Inspekcją Pracy (nadinspektor pracy w Sekcji Informacji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku). Stały współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w zakresie szkoleń dotyczących prawa pracy. Od 2010 roku wykładowca przedmiotu: prawna ochrona pracy na studiach podyplomowych (Politechnika Gdańska – Wydział Zarządzania i Ekonomii).

zwiń
rozwiń
Informacje dodatkowe

Cena: 395 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 27 czerwca 2023 r.