Agnieszka Majewska-Siwek
W ramach naszej jubileuszowej akcji, mamy przyjemność przedstawić kolejną osobę z Zespołu MISTiA. Jest nią Agnieszka Majewska-Siwek: socjolog, mediator, absolwentka studiów podyplomowych „Totalitaryzm-nazizm-Holokaust”. W FRDL MISTiA koordynatorka 6 forów: Małopolskiego Forum Pomocy Społecznej, Forum Ekologicznego Samorządu Terytorialnego, Małopolskiego Forum Pełnomocników ds. Uzależnień, Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów Małopolski, Forum Zdrowia Publicznego oraz Forum Urzędników Europejskich. Dla tych forów redaguje comiesięczne newslettery i kwartalne Biuletyny. Od lat organizuje konferencje z zakresu pomocy społecznej i ochrony środowiska.
W ramach projektów realizowanych w FRDL MISTiA prowadziła doradztwo i szkolenia z zakresu PR dla ngo oraz mediacji, jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów. Była koordynatorką lokalną w kilku ogólnopolskich projektach FRDL oraz koordynatorką małych projektów, w ramach których pozyskiwała fundusze na realizację konferencji i paneli dyskusyjnych dla członków MFPS. Przez kilka lat koordynowała konkurs „Małopolskie Wektory Współpracy”. Jako przedstawicielka FRDL MISTiA uczestniczyła w pracach Zespołu Zadaniowego ds. opracowywania zaleceń, materiałów instruktażowych i procedur postępowania interwencyjnego dla osób realizujących zadania w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy w rodzinie – przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
A po pracy - prowadzi mediacje zlecone z Sądu, a wykorzystując to doświadczenie czasem publikuje – jest autorką rozdziału nt. mediacji rodzinnej w książce „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone”. Natomiast zainteresowania historią zaowocowały ostatnio współautorstwem tekstu „Wspomnienia obozowe jako źródło badań – kontekst biograficzno-hermeneutyczny” w książce „U podstaw pedagogiki Auschwitz i Holokaustu”, z której korzystają nauczyciele prowadzący zajęcia o Holokauście. Ale najbardziej, choć to odległe wspomnienie, cieszy ją to, że jej tekst trafił w latach 90-tych do jednego z podręczników języka polskiego dla klas V szkoły podstawowej.
Działa społecznie m.in. w Polskim Centrum Mediacji i Stowarzyszeniu „Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze” - miejscu współdziałania liderów krakowskich instytucji i środowisk zaangażowanych w pojednanie chrześcijańsko-żydowskie i polsko-żydowskie. Jest wegetarianką, dużo czyta, lubi fotografowanie i podróże, dobrze czuje się w krajach basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Marzy o zwiedzeniu Hawany, takiej jaką jest teraz, zanim nastąpią nieuchronne zmiany. Kocha rozmowy z synem podczas długich spacerów z psem adoptowanym ze schroniska.