1. Zaciąganie zobowiązań bez upoważnienia – przekroczenie limitu i zakresu upoważnienia, błędy w ustaleniu i klasyfikacji zobowiązań, brak kontroli w zakresie zobowiązań zaciąganych przez jednostki organizacyjne.
2. Błędy przy ustalaniu należności – brak informacji, niedochodzenie należności z tytułu dochodów budżetowych, braki w ewidencji księgowej, błędy przy ustalaniu należności spornych, odpisów aktualizujących należności, ulg w spłacie, danych do sprawozdań.
3. Nieprawidłowości przy udzielaniu i rozliczaniu dotacji z budżetu jst – niewystarczający obieg informacji w jednostce, naruszenie zasad i trybu udzielenia dotacji, dokumentacja, ewidencja księgowa jednostki, nieustalenie kwoty dotacji do zwrotu do budżetu jst.
4. Braki przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych – niewystarczający zakres, forma i szczegółowość ksiąg, nierzetelne dane wynikające z ksiąg, niebieżące ich prowadzenie.
5. Błędy w przepływie środków pieniężnych w jst – ewidencja otrzymanego dofinansowania i rozliczenia z tego tytułu, rozliczenie z jednostkami organizacyjnymi (dochody, wydatki, dotacje, podatek VAT).
6. Gospodarka majątkiem trwałym – niewystarczająca kontrola wykorzystania zasobu, nieprawidłowa wycena aktywów, błędy przy powierzaniu mienia innym podmiotom; błędy w ewidencji majątku własnego i obcego.
7. Nieprawidłowa organizacja i przeprowadzenie inwentaryzacji – niezachowanie częstotliwości i terminu przeprowadzenia inwentaryzacji, niewłaściwe stosowanie metod inwentaryzacji, brak udokumentowania wyników.
8. Braki w sprawozdawczości budżetowej i w zakresie operacji finansowych - różnice pomiędzy ewidencją księgową i dokumentami źródłowymi a danymi wykazanymi w sprawozdaniach, kontrola formalno – rachunkowa i merytoryczna sprawozdań – nieprawidłowa korekta sprawozdań, niewystarczające procedury wewnętrzne.
9. Konsultacje.
Finanse, rachunkowość, podatki