1. Wprowadzenie – kontrola i nadzór, co to oznacza?
2. Spółki z udziałem samorządów terytorialnych:
a) Rodzaje spółek z udziałem gminy, powiatu lub województwa.
b) Dopuszczalny przedmiot działalności spółki komunalnej – co spółka komunalna może robić, a czego jej nie wolno.
c) Procedury tworzenia spółki od podstaw lub w wyniku przekształcenia, rola i kompetencje poszczególnych organów samorządowych.
3. Organizacja i wykonywanie kontroli i nadzoru nad działalnością spółki komunalnej:
a) Kontrola i nadzór nad działalnością spółki ze strony gminy – założenia, cele, rodzaje, możliwe sposoby sprawowania nadzoru w ramach urzędu, nadzór rozproszony, nadzór scentralizowany.
b) Zarzuty NIK wobec samorządów z zakresu wadliwości wykonywania nadzoru właścicielskiego przez samorządy (m.in. kontrole z 2021 r., 2022 r.)
c) Uprawnienia kontrolne i nadzorcze organów gminy - podział uprawnień pomiędzy organ wykonawczy i organ stanowiący, dopuszczalność wykonywania kontroli w spółce przez komisję rewizyjna rady gminy (powiatu), sejmiku województwa.
d) Uprawnienia radnych określone ustawami samorządowymi do prowadzenia kontroli w spółce samorządowej oraz żądania od spółki informacji. Podstawy do odmowy udzielenia informacji i możliwe środki odwoławcze.
e) Wykonywanie uprawień kontrolnych przez wspólnika tj. zgromadzenia wspólników (walne zgromadzenie), tzw. uprawnienia osobiste wspólników, różnice w spółkach z o.o. w stosunku do spółki akcyjnej.
f) Rady nadzorcze – uprawienia do zasiadania, nowe uprawnienia rad nadzorczych do pozyskiwania informacji o działalności spółki oraz wybieranie doradcy zewnętrznego oraz sankcje karne m.in. dla zarządu i pracowników za brak udostępnienia informacji i danych, zasady wykonywania kontroli przez członków rady nadzorczej, organizacja pracy rady nadzorczej po zmianach ksh.
4. Wynagrodzenia w spółce komunalnej jako instrument nadzoru:
a) Zasady kształtowania wynagrodzeń organów spółki:
- wynagrodzenie zarządu – podstawowe i dodatkowe,
- wynagrodzenie rady nadzorczej.
b) Wynagrodzenie dodatkowe dla zarządu, jako element kształtowania polityki właścicielskiej:
- zasady określania wynagrodzenia dodatkowego,
- ustalanie celów zarządczych,
- rozliczenie dodatkowego wynagrodzenia.
Ochrona środowiska, gospodarka komunalna i mieszkaniowa