E-Doręczenia to nowa metoda doręczania korespondencji przez podmioty publiczne. E-Doręczenia mają zastąpić przesyłkę poleconą czyli tradycyjny list w kopercie. Obowiązek stosowania e-Doręczeń dotyczyć będzie nie tylko urzędów gminy, starostw czy urzędów marszałkowskich, ale również samorządowych jednostek organizacyjnych, takich jak szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy zakłady gospodarki komunalnej. Szkolenie uwzględnia nowelizację z 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1002). Zmiana dotyczy terminów powstania obowiązku stosowania e-Doręczeń. O tym, kiedy konkretnie poszczególne podmioty będą musiały obowiązkowo rozpocząć stosowanie e-Doręczeń, mamy się dowiedzieć z komunikatu Ministra. Termin ten nie będzie jednak późniejszy niż 1 stycznia 2024 r. Komunikat pojawi się co najmniej na 90 dni wcześniej. Oznacza to, że optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nadchodzących miesięcy na przygotowanie się do stosowania e-Doręczeń.
E-Doręczenia będą obowiązkowo stosowane m.in. przez:
- organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe je obsługujące,
- inne organy władzy publicznej, w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa, oraz jednostki budżetowe, które je obsługują,
- ZUS i KRUS,
- NFZ.
Do systemu e-Doręczeń będą dołączać też: jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki; związki metropolitalne; jednostki budżetowe; samorządowe zakłady budżetowe; agencje wykonawcze; instytucje gospodarki budżetowej; państwowe fundusze celowe; samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej; uczelnie publiczne; Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne; państwowe i samorządowe instytucje kultury; inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych.
KPA, prawo administracyjne, organizacja urzędu, archiwa