Zasady i granice nadzoru właścicielskiego sprawowanego nad spółkami z udziałem gminy w 2019 r. (Termin potwierdzony)
8 maja 2019, godz. 10.00-15.00
Kraków, ul. Floriańska 31
FRDL MISTiA
Celem szkolenia jest wskazanie praktycznych zasad określania celów zarządczych i uzyskania zapewnienia o efektywności zarządzania spółką z wykorzystaniem wskaźników ekonomicznych i rzeczowych w obszarze realizacją zadań statutowych i celów publicznych. Wskazane zostaną obowiązki organów właścicielskich oraz rad nadzorczych, a także nowe uprawnienia radnych do kontroli nad działalnością spółek, na zwiększone obowiązki sprawozdawcze i analityczne jst, w tym w zakresie akcji, udziałów i konieczności monitorowania majątku jst zaangażowanego w spółkach.
ADRESACI:
radni, członkowie komisji rewizyjnych, organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego wykonujący obowiązki nadzoru właścicielskiego, członkowie rad nadzorczych, przedstawiciele zarządów, skarbników jst., główni księgowi jst oraz spółek z udziałem jst., kadra kierownicza i pracownicy jst. zajmujący się z ramienia organu wykonawczego czynnościami nadzoru, kontrolerzy wewnętrzni i audytorzy.
PROGRAM:
1.Wprowadzenie – podstawowe przepisy.
2.Obowiązki organu właścicielskiego nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego
– zasady organizacji w strukturze urzędu.
3.Zasady i cele nadzoru organów wewnętrznych nad działalnością zarządu – rada nadzorcza, komisja rewizyjna (wybór, skład oraz obowiązki).
4.Regulacje antykorupcyjnych dotyczących składu władz zarządzających, kontrolnych, rewizyjnych, pełnomocników spółek z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców.
5.Uprawnienia radnych do wykonywania bezpośredniej kontroli, do uzyskiwania informacji i materiałów
oraz wglądu w działalność spółek.
6.Powiązanie instrumentów wynagradzania kadry zarządzającej i członków rad nadzorczych z efektywnością spółki.
7. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności spółki, udzielenia absolutorium członkowi zarządu przez walne zgromadzenie – warunkiem części zmiennej wynagrodzenia.
8.Wykorzystanie danych zawartych w sprawozdaniu finansowym oraz sprawozdaniu z działalności spółki
dla dokonania oceny efektywności zarządzania spółką oraz ustalenia wynagrodzenia zmiennego (wybrane przykłady).
9.Liczba i wartość posiadanych akcji, udziałów w spółkach jst., zmiany oraz zasady zbycia – nowy, obowiązkowy element informacji do sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego.
10.Odpowiedzialność członków zarządu i rady nadzorczej spółki.
11.Wybrane orzecznictwo oraz rozstrzygnięcia nadzorcze (aktualne przykłady).
KORZYŚCI:
Pozyskanie wiedzy z zakresu praktycznych zasad określania celów zarządczych i uzyskania zapewnienia o efektywności zarządzania spółką z wykorzystaniem wskaźników ekonomicznych i rzeczowych w obszarze realizacji zadań statutowych i celów publicznych. Poznanie obowiązków organów właścicielskich oraz rad nadzorczych, a także nowych uprawnień radnych do kontroli nad działalnością spółek. Prowadząca zwróci uwagę na zwiększone obowiązki sprawozdawcze i analityczne jst., w tym w zakresie akcji, udziałów i konieczności monitorowania majątku jst. zaangażowanego w spółkach.
Udział w szkoleniu będzie także okazją do odpowiedzi na pytania:
czy radni mają prawo do bezpośredniej kontroli w spółce?, czy mają prawo do przeglądu dokumentów i żądania wyjaśnień?, jakie są obecnie granice nadzoru i kontroli w świetle zmian w ustawach samorządowych wszystkich stopni, a także przepisach o zasadach rachunkowości? Jak kształtuje się odpowiedzialność członków zarządów w spółkach kapitałowych z udziałem jst?
PROWADZĄCA:
Prawnik, ekonomista, specjalista i praktyk z zakresu prawa samorządowego, bankowego, rachunkowości i finansów publicznych , w tym audytu i kontroli zarządczej. Doświadczony trener i wykładowca.
CENA:
440 zł netto + VAT (23% bądź zw.)
Dla osób, które zgłoszą się do 23.04.2019 r., cena promocyjna 390 zł + VAT (23% bądź zw.). Zwolnienie z VAT w przypadku finansowania ze środków publicznych.
Cena zawiera: Udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu, bufet kawowy, lunch.
TERMIN PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ:
do 30.04.2019 r.
bądź wyczerpania miejsc
REZYGNACJA ZE SZKOLENIA:
Rezygnacji z udziału w szkoleniu można dokonać wyłącznie w formie pisemnej najpóźniej 5 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
W przypadku otrzymania rezygnacji później niż 5 dni robocze przed terminem szkolenia, organizator ma prawo obciążyć zgłaszającego 50% kosztów szkolenia.
W przypadku niedokonania pisemnej rezygnacji i niezgłoszenia się uczestnika na szkolenie, zgłaszający zostanie obciążony pełnymi kosztami uczestnictwa wynikającymi z przesłanego zgłoszenia na szkolenie.
Opis i program szkolenia chronione prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szkolenie zlecone:
Prezentowane szkolenie możemy zrealizować również w formie zamkniętej (zleconej). Wszystkie kwestie związane
z przeprowadzeniem szkolenia zamkniętego (czas, miejsce, cena) ustalane są indywidualnie, dlatego zapraszamy
do kontaktu.
Opiekun szkolenia: Jolanta Przejczowska mail: jolanta.przejczowska@mistia.org.pl