Slider

Dziewiąta edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce!

W dniach 12-18 listopada 2018 r. odbędzie się kolejna, dziewiąta już edycja
Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce!

2018 jest szczególnym rokiem dla Polaków ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji chcemy podczas tegorocznej edycji ŚTP w Małopolsce podkreślić rolę przedsiębiorców, którzy swoją aktywnością zawodową wspomagają rozwój naszego państwa
i regionu. Prowadzenie biznesu bardzo zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, wiemy, że zmieniać się będzie również w przyszłości dlatego właśnie o przyszłości chcemy rozmawiać. O tym jak rozwijać swoją firmę, skąd pozyskiwać potrzebne wsparcie finansowe ze środków krajowych i europejskich, jak poszukiwać zagranicznych partnerów biznesowych czy jak wdrażać innowacyjne pomysły. Na te wszystkie pytania przedsiębiorcy znajdą odpowiedź podczas ŚTP w Małopolsce. Dalszy rozwój Małopolski zależy od mieszkańców regionu, ich kreatywności i aktywności dlatego w programie ŚTP nie zabraknie również wydarzeń dla tych, którzy myślą o założeniu własnej firmy, interesują się przedsiębiorczością czy po prostu chcą podnieść swoje kompetencje, zainspirować się przykładami innych.

Bogactwo różnorodnych aktywności znajdujących się w programie  tegorocznego ŚTP w Małopolsce gwarantuje, że każdy, kto interesuje się rozwojem biznesu, znajdzie w nim coś dla siebie. Ponad 40 instytucji partnerskich organizuje niemal 280 wydarzeń w 16 miastach i miasteczkach Małopolski.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to inicjatywa globalna

Biorąc udział w działaniach w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP), przyłączamy się do globalnego ruchu ponad 10 milionów ludzi współpracujących ze sobą na całym świecie w ramach Global Entrepreneurship Network już od 11 lat. Fenomen akcji polega na tym, że aktywizuje
i inspiruje do działania lokalne społeczności równolegle w ponad 190 krajach i rozciąga się na tak odległe od siebie zakątki globu jak przykładowo Akra – stolica Ghany, Bangkok w Tajladnii, czy Taszkent
w Uzbekistanie.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest promowanie przedsiębiorczych postaw, zachęcanie do aktywności i rozwoju. Realizacji tych idei dawno przestał wystarczać jeden tydzień w roku. W listopadzie, podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości celebrujemy kulminację działań, które w ramach Global Entrepreneurship Network podejmowane są przez cały rok! Sieć kontaktów, przestrzeń wymiany doświadczeń i umiejętności, szukania i promowania dobrych praktyk, dzielenia się wiedzą, energią i motywacją, by podejmować wyzwania i zmieniać rzeczywistość to wymierne rezultaty ŚTP, które nie znikną wraz z jego zakończeniem!

Inicjatywa ŚTP została zapoczątkowana w 2008 roku przez premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, brytyjską rządowo-biznesową organizację MakeYour Mark oraz prezesa amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carla Schramma. Początkowo w organizację przedsięwzięcia zaangażowanych było 37 krajów, dziś jest ich ponad pięciokrotnie więcej, a gromadzą oni około 20 tys. partnerów.
W wydarzeniach na całym świecie uczestniczy ok. 10 mln osób.

Polska jest od początku zaangażowana w to wydarzenie, a nasz kraj organizuje jedno z największych przedsięwzięć na świecie. Wydarzenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) odbywają się we wszystkich 16 województwach. Ponad 3,5 tys. partnerów ŚTP w Polsce organizuje ponad 1,5 tys. wydarzeń (część z nich realizowana jest w partnerstwie kilku instytucji) dla ok. 120 tys. uczestników.

Dzięki tak dużemu zaangażowaniu w 2015 roku Polska została najlepszym organizatorem ŚTP
na świecie, zyskując tytuł Country of the Year
. Trzy lata z rzędu (2014, 2015, 2016) byliśmy także nagradzani w kategorii Largest Number of Partners (nagroda za największą ilość współpracujących partnerów).

Koordynatorem ogólnopolskim jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,
a płaszczyznę do międzynarodowych dyskusji oraz przepływu know-how zapewnia Global Entrepreneurship Network wraz z Fundacją Kauffmana.

O Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości w Małopolsce

Małopolska odgrywa ważną rolę w ogólnopolskim sukcesie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Województwo Małopolskie jest jednym z najbardziej aktywnych w skali całej Polski, a Region uczestniczy w przedsięwzięciu niemal od samego początku, w tym roku zapraszając już na 9. edycję.

O rosnącej popularności inicjatywy w Małopolsce świadczy zwiększające się z roku na rok zainteresowanie przedsięwzięciem wśród mieszkańców. Kiedy w 2010 roku odbyła się pierwsza
w Małopolsce edycja ŚTP, wzięło w niej udział nieco ponad 2,5 tys. osób, współtworzyło ją 12 instytucji partnerskich z terenu Krakowa. W ubiegłym roku w wydarzeniach organizowanych przez kilkudziesięciu Partnerów uczestniczyło ok. 11 tysięcy zainteresowanych w kilkunastu miejscowościach z całego województwa.

 ŚTP w Małopolsce w latach 2010-2017:

 

 

 

Co wyróżnia ŚTP w Małopolsce?

Atutem małopolskiej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, jest ogromna różnorodność, przejawiająca się na wielu poziomach. Począwszy od podmiotów i instytucji, które współtworzą ŚTP w Małopolsce, poprzez bogactwo formy i spektrum wydarzeń, po charakteryzującą się szerokim wachlarzem potrzeb i motywacji publiczność, do której działania są kierowane.

Program tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce to niemal 280 różnorodnych wydarzeń. Działania dedykowane są zarówno uczniom, studentom, ale także osobom bardziej zaawansowanym na zawodowej ścieżce. Coś dla siebie znajdą wszyscy: osoby, które mają już własne firmy
i szukają nowych, kreatywnych rozwiązań, ale także te, które planują założenie biznesu i chcą się do tego przygotować. Ofertę dla siebie znajdą również ci, którzy chcą sprawdzić, czy prowadzenie  biznesu to droga dla nich, a także osoby nie mające jeszcze konkretnych planów zawodowych, a szukające w trakcie ŚTP wydarzeń, które mogą pomóc w rozwoju kreatywności i zainspirować do działania.

Wydarzenia w ramach ŚTP
w Małopolsce 2018 to:

ŚTP w Małopolsce 2018 to dzieło wspólne ponad 40 instytucji, organizacji i firm, do których należą:

 1. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Skarbu i Gospodarki – koordynator ŚTP w Małopolsce
 2. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP w Krakowie
 3. Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie
 4. FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji
 5. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
 6. Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie
 7. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 8. Małopolski Instytut Kultury
 9. Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
 10. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie
 11. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 12. Centrum Transferu Technologii CITTRU, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ
 13. Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
 14. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 15. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 16. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddz. Kraków
 17. Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie
 18. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
 19. Na Plus Szkolenia Rozwój Doradztwo Kamilla Szczyrek
 20. Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
 21. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
 22. Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie
 23. Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich
 24. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Oddział Małopolski
 25. Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK
 26. Oaken Funds
 27. Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości
 28. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 29. Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
 30. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu
 31. Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług w Nowym Sączu
 32. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
 33. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
 34. Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie
 35. Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A.
 36. Chrzanowska Izba Gospodarcza
 37. Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze
 38. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni
 39. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku
 40. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu
 41. Szkoła Podstawowa w Niepołomicach
 42. FantasyExpo Sp. z o.o.
 43. Fundacja Edumocni
 44. Google Internetowe Rewolucje
 45. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach
 46. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach

 Miasta, w których w tym roku odbywa się ŚTP w Małopolsce 2018:

 1. Andrychów
 2. Bochnia
 3. Brzesko
 4. Chrzanów
 5. Dąbrowa Tarnowska
 6. Gorlice
 7. Kęty
 8. Kraków
 9. Niepołomice
 10. Nowy Sącz
 11. Nowy Targ
 12. Oświęcim
 13. Tarnów
 14. Tuchów
 15. Wadowice
 16. Zator

W programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2018 m.in.:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza na inaugurujące ŚTP 2018 Spotkanie Młodego Biznesu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (12 listopada, od godz. 16:00 strefa pozyskiwania wiedzy i networking, od godz. 18:00 wystąpienia prelegentów). Odbędzie się ono pod hasłem „Biznes dziś i jutro”. Jego uczestnicy będą mieli okazję przekonać się jak prowadzenie biznesu zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, jakie są trendy w zakresie jego rozwoju w przyszłości. Wiedzę popartą doświadczeniem przekażą w swych wystąpieniach znakomici prelegenci: Jacek Walkiewicz, Michał Maj i Aleksandra Budzyńska. Podczas wystąpień opowiedzą oni również o motywacji, determinacji w dążeniu do celu, o tym jak łączyć pasję z budowaniem
  i rozwijaniem firmy, a także o blaskach i cieniach zarządzania zdalnym zespołem. W tym roku po raz pierwszy Spotkaniu towarzyszyła będzie strefa do pozyskiwania wiedzy. Uczestniczy będą mogli uzyskać ważne informacje związane z zakładaniem i prowadzeniem firmy (m.in. dotyczące przepisów związanych z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, uzyskania dotacji na rozwój firmy, informacje w zakresie ubezpieczeń społecznych). Do dyspozycji uczestników będą przedstawiciele:
 • Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krakowie,
 • Wojewódzkiego Urzędu Pracy,
 • Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa,
 • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • Krajowej Izby Doradców Podatkowych – Oddział Małopolski.
 • 14 listopada o godzinie 18:00 (rejestracja od godz. 17:30) na Barce (ul. Podgórska 16) odbędzie się spotkanie networkingowe „Otwórz się na sukces”, w trakcie którego prelegenci opowiedzą m.in. o zmianach w zakresie rozwoju technologii, podążaniu za aktualnymi trendami i oczekiwaniami klientów oraz o skutecznych metodach sprzedaży i promocji. Nie zabraknie dyskusji o trendach w obszarze marketingu oraz o prognozach w zakresie sposobu komunikacji z klientem w przyszłości. Swój udział w charakterze prelegenta potwierdzili Zdzisław Dąbczyński – przedsiębiorca, autor, inspirator, założyciel firmy WIMED oraz Rahim Blak – CEO click community (agencji social media zatrudniającej ponad 80 social media specjalistów) oraz CMO, współzałożyciel systemu edrone – pierwszego eCRM dla e-commerce.
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przygotował ciekawy i bogaty program na cały tydzień. Znajdują się w nim zarówno warsztaty poświęcone rozwijaniu kompetencji miękkich wśród przyszłych przedsiębiorców, jak i wykłady o tematyce związanej z budowaniem marki i relacji
  z klientami. Przewidziane są spotkania mające na celu pobudzenie motywacji do działania oraz prezentacja metody Kaizen, dzięki której odkryjemy potęgę własnych możliwości. Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w grze z wykorzystaniem aplikacji Aribo oraz symulacji biznesowej Raven 13 odbywającej się zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i wirtualnej.
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zaprasza na wykłady o strategii Blue Ocean i kreacji nowych rynków oraz warsztaty na temat wykorzystania map myśli z tworzeniu planów
  i strategii.
 • Bardzo rozbudowany program przygotował Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie. Przez cały tydzień odbywać się będą konsultacje, warsztaty i wykłady. Będzie można dokonać analizy predyspozycji biznesowych, skonsultować swoje CV oraz konkretne pomysły na założenie działalności. Odbędą się także rozgrywki o Puchar Rektora z wykorzystaniem symulacji biznesowej na „Najlepiej Zarządzane wirtualne przedsiębiorstwo”.
 • Z kolei Uniwersytet Jagielloński organizuje Dni Otwarte Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości UJ, wykłady związane z działaniami marketingowymi, a także spotkania inspirujące z przedsiębiorcami.
 • Jak szukać w sobie kreatywności i motywacji, jak działać przedsiębiorczo, jak wykorzystać swoje pasje i umiejętności, by w przyszłości na nich zarobić? O tym wszystkim dowiedzieć się będzie można podczas wykładu, jaki organizuje Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera
  w Krakowie
  dla studentów, ale i wszystkich zainteresowanych osób.
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przygotowała interesujący program,
  w ramach którego odbędą się m.in. wykład na temat psychologii reklamy, szkolenia z grafiki komputerowej, a także szereg warsztatów: z komunikowania się, świadomego kształtowania ścieżki kariery oraz przybliżający procedurę zakładania własnej działalności gospodarczej.
 • Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej kieruje swój program przede wszystkim do przedsiębiorców oraz naukowców. Przez cały tydzień będą oni mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji oraz coachingu z zakresu internacjonalizacji firmy. Ponadto odbędą się Dni Otwarte Programu Horyzont 2020 i szkolenie z możliwości współpracy przedsiębiorców z naukowcami
  i metodach jej finansowania.
 • Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości organizuje szkolenie z zakresu wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także panel dyskusyjny poświęcony problemom, na jakie napotyka młody przedsiębiorca w pierwszym okresie działalności
 • Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie oraz Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze to partnerskie szkoły, które dla swoich uczniów przygotowały szereg aktywności. Odbędą się zajęcia rozwijające indywidualne cechy sprzyjające przedsiębiorczości jak kreatywność, strategiczne myślenie, odporność na stres, asertywność i empatia czy autoprezentacja i kompetencje komunikacyjne. Szkoły przygotowały również szkolenia pomagające poznać sytuację na rynku pracy, spotkania
  z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, a także z przedsiębiorcami, którzy podzielą się
  z młodymi ludźmi praktycznymi aspektami prowadzenia własnej działalności.
 • Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji przez cały tydzień oferuje warsztaty o różnorodnej tematyce, zaczynając od budowania marki osobistej, przez przedsiębiorczość innowacyjną aż po metodykę tworzenia biznesplanu w modelu Lean Canvas.
 • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski zaprasza pracodawców zatrudniających lub chcących zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na seminarium poświęcone wynikającym z tego korzyściom ekonomicznym, a także na warsztaty
  z elektronicznej obsługi wniosków Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR).
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie przygotował w siedzibach krakowskich szkół średnich warsztaty dla uczniów pod hasłem „Lekcja z ZUS”, natomiast wszystkie osoby potrzebujące konsultacji ekspertami z ZUS zapraszają na dyżur telefoniczny w „Dzienniku Polskim” oraz na szkolenia z zakresu uprawnień do świadczeń. 16 listopada 2018 r. w siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK odbędzie się specjalny dyżur dla obcokrajowców.
 • Z pytaniem jak prowadzić biznes łącząc cele gospodarcze ze społecznymi będzie można się zmierzyć w Małopolskim Instytucie Kultury. Odbędzie się tam gra symulacyjna w której, wcielając się w role historycznych przedsiębiorców, na przykładzie funkcjonowania miasta Andrychowa, będziemy odkrywać rolę społecznych aspektów prowadzenia biznesu w rozwoju lokalnej społeczności.
 • Z kolei w „Chłopską Szkołę Biznesu” – grę edukacyjną rozwijającą umiejętności przedsiębiorcze
  i społeczne będzie można zagrać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Krakowie.
 • Na szkolenia z zarządzania czasem zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie obiecując, że dzięki niemu podkręcimy swoją efektywność do maksimum. Oprócz tego na Rajskiej odbędą się rozgrywki ekonomicznych gier planszowych oraz symulacja początków wydobycia ropy naftowej w naszym regionie. Dodatkowo odbędzie się również specjalne spotkanie dla mam, które myślą o powrocie do aktywności zawodowej.
 • Bardzo rozbudowaną i różnorodną ofertę przygotowało Centrum Kształcenia Ustawicznego
  i Zawodowego w Wadowicach
  . Przez cały tydzień odbywać się będą spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, specjalistami z obszarów ważnych dla funkcjonowania firmy, jak np.: prawo pracy, rachunkowość, współpraca z instytucjami sektora finansów publicznych, bankowość, komunikacja w biznesie, autoprezentacja.
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie przygotowało warsztaty
  i szkolenia nawiązujące do historii polskiego rynku pracy oraz systemu podatkowego, a także wykład o ułatwieniach dla przedsiębiorców.
 • Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza przedsiębiorców na szkolenie z zakresu podbijania rynków Azji Środkowej oraz Kaukazu, a także delegowania pracowników do pracy za granicą. Szkolenia skierowane są zwłaszcza do firm o zasięgu międzynarodowym, ale z pewnością zaciekawi wszystkich, którzy mają takie aspiracje i plany. Przedsiębiorstwa z sektora MŚP będą mile widziane na indywidualnych konsultacjach na przestrzeni całego tygodnia.
 • Google Internetowe Rewolucje przygotowałointernetowy niezbędnik przedsiębiorcy, czyli 9 narzędzi, które przydadzą się Twojej firmie”! Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak wykorzystać internet do rozwoju swojej firmy.
 • Urzędy pracy w całej Małopolsce: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, Powiatowe Urzędy Pracy w Tarnowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Brzesku, Myślenicach, Bochni, Chrzanowie czy Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu, a także Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przygotowały rozbudowaną ofertę szkoleń, warsztatów, indywidualnych konsultacji z doradcami czy trenerami biznesowymi, spotkań z przedsiębiorcami
  i przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu czy sektora finansów publicznych. Nie zabraknie przestrzeni, w której będzie można skonsultować swoje pomysły na biznes, dowiedzieć się o możliwościach zdobycia wsparcia, podnieść kwalifikacje i wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.
 • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie zaprasza na spotkania, na których przedstawione zostaną możliwości wsparcia w zakresie rozwoju firmy, pod postacią badań naukowych, innowacji, szukania nowych rynków zbytu, zarówno na poziomie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, jak i krajowych programów operacyjnych. Spotkania odbędą się w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie i Nowym Targu.

 

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl

Aktualności nt. wydarzenia także na Facebooku: www.facebook.com/stpmalopolska

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na część aktywności obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Dlatego już dziś zapoznaj się ze szczegółową ofertą i znajdź dla siebie odpowiednie wydarzenia.

 Do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Światowego Tygodnia
Przedsiębiorczości w Małopolsce zaprasza
Marszałek Województwa Małopolskiego i Partnerzy przedsięwzięcia

 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2018 realizowany jest w ramach projektu „Przedsiębiorcza Małopolska – rozwój przedsiębiorczości technologicznej w regionie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Font Resize
Kontrast Tytułów